هنرستان دخترانه دکتر فاطمه هادوی
نامداران داراي ناتواني PDF چاپ نامه الکترونیک
نوشته شده توسط Administrator   
جمعه ۱۵ بهمن ۱۳۸۹ ساعت ۰۹:۱۹

نامداران داراي ناتواني

هومر

هومر شاعر و داستان سرا نابينا (قرن هفتم ق.م) هومر كهن ترين و نامدارترين حماسه سراي يوناني است. وي را از افتخارات سرزمين يونان قديم مي دانند. در قرن نوزدهم در وجود چنين شاعري شك كردند، ولي اكنون اكثر محققان معتقدند كه وي در قرن هفتم قمري مي زيسته است. بنابر روايات، نابينا بوده است و شايد نخستين شاعر نابينا در تاريخ باشد. متأسفانه درباره زندگي هومر سخنور نابيناي يونان باستان،آگاهي درست و بسياري در دست نيست،  اما هردوت معتبرترين مورخ عهد باستان با قاطعيت نوشته است: داستانسرايي به نام هومر وجود داشته است كه در قرن هفتم قبل از ميلاد مسيح مي زيسته است. آنچه به عنوان زندگي هومر در دست است مجموعه افسانه ها، و برخي داستان هاي ساختگي است كه به دست اشخاص مختلف گرد آمده است. اين داستان ها كه برخي از آنها دلپذير است، اعتبار تاريخي ندارد و تنها چيزي كه شايد بتوان در اين ميان پذيرفت اين است كه هومر بسيار سفر كرده است و سرنوشت و حتي مردم روزگار با وي سازگار نبوده اند. پيداست كه هومر در ديار خودچنان مقام وجايگاه بلندي يافته بود كه درباره وي افسانه هاي بسياري ساخته اند. پيكر تراشان و نقاشان يونان قديم وي را به صورت مردي موقر و هوشيار، با چشماني بسته نشان داده اند. اين سيما با آن مرد پر شور و سركشي كه ايليد را سروده است سازگار نيست. با اينكه اغلب اسناد هومر را نابينا نشان داده اند اسنادي هم هست كه در آنها هومر بينا و جوان است. هومر قامتي معتدل داشت. صورتي زيبا و سري بزرگ داشت و در صورت او اثر آبله پيدا بود. او نسبت به اطرافيان خود بسيار مهربان و يار بزرگان روزگار خود بود.

ادامه مطلب...
 
نقش هنر سفالگری در تعلیم و تربیت کودکان و نوجوانان کم توان ذهنی PDF چاپ نامه الکترونیک
نوشته شده توسط Administrator   
جمعه ۱۵ بهمن ۱۳۸۹ ساعت ۰۹:۱۷

اگر در روابط و مناسبات اجتماعی آدم ها ، کمی دقت کنیم . به روشنی می بینیم وقتی کسی با عقب مانده ذهنی بویژه کودکان و نوجوانان برخورد می کند نگاهش ترحم آمیز است . این شکل برخورد در جوامع سنتی نمود برجسته تری دارد . بر اساس تجارب و یافته های علمی دانشمندان و متخصصین روانشناسی بویژه روانشناسی تربیتی بخورد ترحم آمیز اگر همراه با روش های گوناگون تربیتی نباشد توان بالقوه آنها از میدان می رود . به عبارتی دیگر ترحمی که پشتوانه علمی و مادی نداشته باشد و غیر هدفمند ابزار شود نه تنها بار مثبتی نخواهد داشت بلکه سرانجام به بی تفاوتی می انجامد .

عقب افتاده های ذهنی به علت کمبود بعضی از فاکتور های مغزی و در نتیجه عدم قدرت درک پدیده های پیرامونشان ، با گردش اجتماعی ناهماهنگ هستند . همین ناهماهنگی باعث عوارض و ناهنجاری بسیاری برای خود و اجتماع می شود . شاید بیش از صد و اندی سال است که بسیاری از کشورها ، و بفکر سازماندهی و اصلاح و تربیت افراد عقب افتاده ذهنی هستند . با پیشرفته علم و صنعت و آمیختگی علم روانشناسی با تکنیک های پیشرفته ، تحولات و نوآوری های موثری برای درمان افرادعقب افتاده ذهنی بدست آمده است . روش های درمانی اینگونه آدمها به آن حدی رسیده است که متخصصین قدرت انتخاب دارند .

دیگر وضع وزندگی عقب مانده ذهنی ، ثابت و یکنواخت باقی نمی ماند . توان بالقوه آنها در حد قابل قبولی به بالفعل تبدیل می شود . ما مسلمانان به روشنی ، عمیق و گستردگی ، " آیه مبارکه لقد خلقنا الانسان فی احسن تقویم " را شهد هستیم . دیگر کسی به این عزیزان ، احمق و بی شعور نمی گویند . علم ثابت کرده است توان و استعداد بسیاری از این نوع آدم ها در زیر درپوش محکمی حبس و پنهان مانده است . باید به آنها کمک کرد ، تا توان بالقوه ی محبوسشان آزاد و میدان رشد و نمو بیابد . امروزه اکثر مردم به روش های تربیتی و درمانی عقب افتاده های ذهنی ، اعتماد دارند.

آخرین به روز رسانی در جمعه ۱۵ بهمن ۱۳۸۹ ساعت ۰۹:۱۸
ادامه مطلب...
 
«ابتداقبلی1234بعدیانتها»

صفحه 4 از 4
جوملا نرم افزار آزاد تحت مجوز GNU/GPL نسخه 2.0
جوملا فارسی توسعه و پشتیبانی توسط گروه نرم افزاری جوملا
حامی پروژه ملی جوملا فارسی شرکت نوید ایرانیان